Brașov, Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață Feminin, la final

0
438

Să trecem în revistă principalele date de la Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață, Senioare, Divizia II, Grupa B:

Perioada/Locul de desfășurare: 1 – 7 aprilie 2019, patinoarul Olimpic din Brașov

Echipele participante: Chinese Taipei (TPE), Islanda (ISL), Noua Zeelandă (NZL), Turcia (TUR), Croația (CRO) și România (ROU).

Programul și rezultatele meciurilor Campionatului Mondial:

 ZIUA ORA MECIUL Rezultat
LUNI, 1 aprilie 13:00 NZL – TPE 0 – 3 (0 – 1, 0 – 1, 0 – 1
16:30 CRO – TUR 3 – 6 (2 – 3, 0 – 0, 0 – 3)
20:00 ISL – ROU 9 – 5 (3 – 1, 3 – 2, 3 – 2)
MARȚI, 2 aprilie 13:00 TPE – TUR 5 – 3 (1 – 0; 1 – 1; 3 – 2)
16:30 ISL – NZL 1 – 2 (1 – 1; 0 – 0; 0 – 1)
20:00 ROU – CRO 1 – 3 (0 – 2; 0 – 0; 1 – 1)
JOI, 4 aprilie 13:00 ISL – CRO 3 – 0 (0 – 0; 1 – 0; 2 – 0)
16:30 NZL -TUR 4 – 2 (0 – 1; 4 – 0; 0 – 1)
20:00 TPE – ROU 4 – 3 (1 – 2; 1 – 1; 2 – 0)
VINERI, 5 aprilie 13:00 TUR – ISL 0 – 6 (0 – 1; 0 – 2; 0 – 3)
16:30 CRO – TPE 0 – 3 (0 – 2; 0 – 1;  0 – 0)
20:00 ROU – NZL 1 – 7 (0 – 2; 0 – 2; 1 – 3)
DUMINICĂ, 7 aprilie 13:00 NZL – CRO 5 – 1 (0 – 0; 2 – 0; 3 – 1)
16:30 TPE – ISL 5 – 2 (1 – 0; 2 – 1; 2 – 1)
20:00 TUR – ROU 4 – 5 (3 – 1; 0 – 2; 1 – 1; 0 – 1)

Clasamentul final:

  1. Chinese Taipei
  2. Islanda
  3. Noua Zeelandă
  4. Turcia
  5. Croația
  6. România

România, clasată pe ultimul loc, a părăsit această grupă.

Statistici ale Campionatului Mondial la >>

Echipa României:

Portari: BOBU Bianca (CSS Trimf Bucuresti), KURKO Andrea (SC Miercurea Ciuc), NICIU Nadina (CSS Gheorgheni)

Fundași: ADORJAN Katalin (SC Miercurea Ciuc), ANTAL Krisztina (CSS Gheorgheni), ARSENE Andreea (CSS Trimf Bucuresti), BALINT Hanga (SC Miercurea Ciuc), LACZKO Andrea (CSS Gheorgheni), MATHE Blanka (CSS Gheorgheni), SAJTOS Katalin (SC Miercurea Ciuc), SZOPOS Katali (CSS Gheorgheni)

Atacanți: BADOIU Maria (CSS Trimf Bucuresti), BALLO Noemi (SC Miercurea Ciuc), CSISZER Timea (MAC Budapesta), IUGA Diana (SC Miercurea Ciuc), KONCZ Csenge (SC Miercurea Ciuc), LACZKO-SZABO Zsuzsanna (CSS Gheorgheni), OPREA Alina (CSS Trimf Bucuresti), POPESCU Magdolna (SC Miercurea Ciuc), SARBU Adela (CSA Steaua Bucuresti), STANCIU Ioana (CSS Trimf Bucuresti), VOICU Ana (ACS Corona Brasov)

Antrenori: NAGY Bella (principal) și POGĂCEAN George (antrenor secund)

FRHG a transmis toate meciurile din cele 5 zile competiționale ale Campionatului Mondial de la Brașov în format live stream.

Poza site lucru