Echipa națională de seniori a României la European Ice Hockey Challenge

0
2362

În perioada 10 – 12 februarie 2023, echipa națională de seniori a României participă la turneul European Ice Hockey Challenge. Turneul se desfășoară în Marea Britanie și reprezintă etapă de pregătire a echipei noastre pentru participarea la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din apr – mai a.c. La turneul din Marea Britanie participă reprezentativele din Polonia, Japonia și Marea Britanie.

Programul meciurilor echipei noastre:

Vineri, 10 februarie ora 19.00, Polonia – România

Sâmbătă, 11 februarie ora 14.30, România – Japonia

Duminică, 12 februarie ora 16.00, Marea Britanie – România

Miercuri, 8 februarie, lotul național s-a reunit la Brașov, unde au avut loc ședința tehnică și un antrenament, iar joi, 9 februarie, s-a plecat către Marea Britanie. Toate costurile participării României la acest turneu (inclusiv polițe de asigurare de accidente sportive) sunt asigurate de către Federația Română de Hochei pe Gheață, din venituri proprii.

Conducerea tehnică: Julius Penzes – antrenor principal și Nelu Alexe – antrenor secund. Aceștia au selecționat următorii jucători: POLC PATRIK (G), TOKE ZOLTAN (G), BORYSENKO PAVLO, HUBA BORS, GAJDO TAMAS, YEMELIANENKO YEVGENI, LYMANSKY YEVGENY, TIMUR RASULOV, CSIBI FERENCZ, FARKAS TAMAS, SALLO ALPAR, GLIGA ROBERTO, MOLNAR ZSOMBOR, SCHACKOV YEVGENI, MATYAS KOVACS, GAJDO BALASZ, CONSTANTIN MIRCEA, FODOR CSANAD, CASANEANU EDUARD, PETER ZSOLT, CSERGO HUNOR, FILIP ANDREI

Informații despre participarea echipei României regăsiți pe pagina de facebook a FRHG <<