S-a încheiat Campionatul Mondial de Senioare

0
1211

Duminică, 9 aprilie 2023 s-a încheiat Campionatul Mondial de Senioare, Div III, Gr A. Turneul, desfășurat pe patinoarul Olimpic din Brașov în perioada 3 – 9 aprilie, a fost organizat  de către FRHG împreună cu Direcția Administrare Infrastructură Sportivă Brașov. Echipele participante: Ucraina (UKR), Lituania (LTU), Hong Kong, China (HKG), Estonia (EST), Bulgaria (BUL) și România (ROU).

Rezultatele echipei României:

 • 3 aprilie, ROU – UKR: 0-4 (0-1, 0-3, 0-0). Cea mai bună jucătoare a României în acest meci: Nadina Niciu.
 • 4 aprilie, LTU – ROU: 5-2 (2-0, 1-2, 2-0). Pentru echipa noastră au înscris: David Sonia Iris și Alina Oprea. Cea mai bună jucătoare a României în acest meci: Mathe Blanka.
 • 6 aprilie, ROU – HKG: 1-3 (0-0, 0-1, 1-2). Pentru echipa noastră a înscris Ana Voicu. Cea mai bună jucătoare a României în acest meci: Ana Voicu.
 • 7 aprilie, EST – ROU: 0-4 (0-0, 0-0, 0-4). Pentru echipa noastră au înscris: Barbul Ioana (2 goluri), Simina Maisa și Ana Voicu – fiecare câte 1 gol. Cea mai bună jucătoare a României în acest meci: Barbul Ioana.
 • 9 aprilie, ROU – BUL: 10-2 (1-1, 2-0, 7-1). Pentru echipa noastră au înscris: Ana Voicu – 5 goluri, David Sonia Iris – 2 goluri, Alina Oprea, Balint Anna și Simina Maissa – fiecare câte 1 gol. Cea mai bună jucătoare a României în acest meci: Ana Voicu.

Cea mai bună jucătoare a echipei României de la Campionatul Mondial: Mathe Blanka.

Clasamentul acestei grupe:

 1. Hong Kong, China, 13 puncte – a promovat în divizia superioară
 2. Ucraina, 12 puncte
 3. Lituania, 11 puncte
 4. România, 6 puncte
 5. Bulgaria, 3 puncte
 6. Estonia, 0 puncte – a retrogradat

Rezultate, statistici la: https://www.iihf.com/en/events/2023/wwiiia

Reamintim echipa națională de senioare a României:

Portari: Niciu Nadina Maria (ACS Fox Hockey Gheorgheni), Laczko Andrea (Worm Angels Dunaújváros – Ungaria), Bojian Alexia Stefania (Sportul Studențesc-ACSH Predators-ACS Torpedo Hockey București – SSPT)

Fundași: Mathe Blanka, Adam Agnes, Barbul Ioana, Balint Anna Regina, Sarbu Clara – (ACS Fox), Mihalache Denisa Ioana (SSTP)

Atacanți: Voicu Ana, Csergo Noemi, Laczko – Szabo Zsuzsanna (ACS Fox), Csiszer Timea (MAC Merilyn – Ungaria), Racz Izabella, Onodi Szabina, Popescu Magdolna (SC Miercurea Ciuc), Oprea Alina, Simina Iasminne Maissa, Dumitru Andreea (SSTP), David Sonia Iris (IF Troja-Ljungby – Suedia)

Antrenori: Barabas Sandor și Marian Ghiță