Ştiri

Tanczos Barna: E bine că tinerii noştri încep să se impună la echipe de afară

Tanczos Barna: E bine că tinerii noştri încep să se impună la echipe de afarăPreşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă, Tanczos Barna, a declarat, joi, că tot mai mulţi jucători români se transferă în străinătate şi încep să se impună la echipe lor de club, iar echipele naţionale ale României au de câştigat.

“Anul acesta cred că este primul în care avem în lotul de U18 jucători din trei campionate străine: Suedia (Roberto Gliga, la Tingsryd), Slovacia (Gergo Biro, Matyas Biro, la HK Nitra), Ungaria (Okos Csanad, Daniel Tramcă, Otto Onodi, la Ferecvaros, şi Hodos Detre (la Budapest Stars). Îmbucurător este faptul nu doar că s-au transferat, ci că ei joacă din ce în ce mai mult, mai bine şi, încet-încet, încep să se impună ca titulari de drept”, a spus Barna.

Tanczos Barna a precizat că plecarea în străinătate i-a schimbat în bine pe jucători, la care se vede o altă viziune asupra a ceea ce înseamnă hocheiul. “Îi ştiu pe copii dinainte să plece şi i-am văzut şi acum, când vin la naţională. În afara patinoarului au rămas aceleaşi caractere, nu li s-a urcat vedetismul la cap, dar se vede o schimbare din punct de vedere sportiv. Au altă mentalitate, alt mod de abordare a meciurilor, altă disciplină tactică şi, în plus, sunt la un nivel mult mai bun decât în perioada în care evoluau la echipele din ţară”.

Preşedintele FRHG a menţionat faptul că au apărut şi dezavantaje după plecarea peste hotare a tinerilor jucători români. “Ca şi în viaţă, există şi o a doua jumătate a paharului, cea goală, la care, sincer, nu ne aşteptam: cei care evoluează în străinătate ajung din ce în ce mai greu la acţiunile echipei naţionale, uneori cu două zile înainte de o competiţie importantă, aşa cum s-a întâmplat cu mondialele de la Braşov”, a explicat şeful federaţiei.

Referitor la Campionatul Mondial de la Braşov, Tanczos Barna a spus: “Jucătorii români din străinătate vin mai buni şi, deci, echipa naţională are de câştigat. Suntem mai puternici şi mai buni decât în anii precedenţi, iar la mondialul din acest an avem nevoie de puţină şansă pentru a da lovitura. Nu e uşor să joci cu Austria, dar nici imposibil să o învingi. Avem o grupă grea, nu trebuie să comitem greşeala de a subestima ceilalţi adversari pentru că sportul te pedepseşte atunci când o faci. Cred că putem repeta performanţa de anul trecut, de la Narva”.

©2012 Federaţia Română de Hochei pe Gheaţă - Toate drepturile rezervate!
Site dezvoltat şi găzduit de: Enetix Software