Final de Campionat Mondial la Seniori

0
424

S-a încheiat Campionatul Mondial de Seniori, Divizia I, Grupa A organizat în Slovenia, la Ljubljana. Rezultatele echipei noastre:

4 Mai: ROU – SLO, 1-9 (1-1, 0-6, 0-2). Pentru echipa României a marcat:

  • SKACHKOV Yevgeni asistat de către: PETER Balazs și BORYSENKO Pavlo.

Cel mai bun jucător român al meciului: NORBERT Rokaly.

5 Mai: ROU – KOR, 1-4 (0-0, 1-2, 0-2). Pentru echipa României a marcat:

  • ZAGIDULLIN Albert asistat de către: SKACHKOV Yevgeni și BORYSENKO Pavlo.

Cel mai bun jucător român al meciului: BORS Huba.

7mai: LTU – ROU, 5-4 (0-2, 3-1, 2-1). Pentru echipa României au marcat:

  • SKACHKOV Yevgeni asistat de către: BORS Huba și ZAGIDULLIN Albert
  • RESZEGH Tamas asistat de către: PETER Balazs și FERENCZ-CSIBI Robert
  • MOLNAR Zsombor asistat de RESZEGH Tamas
  • ROKALY Szilard asistat de către: RESZEGH Tamas și YEMELIANENKO Yevhen.

Cel mai bun jucător român al meciului: MOLNAR Zsombor.

8 mai: HUN – ROU, 4-2 (2-0, 1-2, 1-0). Pentru echipa României au marcat:

  • GLIGA Roberto asistat de către: SKACHKOV Yevgeni și FARKAS Tamas
  • FERENCZ-CSIBI Robert asistat de către: ZAGIDULLIN Albert și SKACHKOV Yevgeni.

Cel mai bun jucător român al meciului: TOKE Zoltan.

Clasamentul acestei grupe:

  1. Slovenia (12 puncte) – a promovat în divizia de elită
  2. Ungaria (9 puncte) – a promovat în divizia de elită
  3. Lituania (6 puncte)
  4. Coreea de Sud (3 puncte)
  5. România (0 puncte) – a retrogradat în Divizia I, Grupa B

Reamintim echipa României:

Portari: Polc Patrik (CSM Corona Brașov), Toke Zoltan (CSM Corona Brașov), Onodi Otto (CSM Galați)

Fundași: Borysenko Pavlo (CSM Corona Brașov), Rasulov Timur (CSM Corona Brașov), Farkas Tamas (SC Miercurea Ciuc), Yemelianenko Yevhen (CSM Galați), Huba Bors (CSM Corona Brașov), Berdila Catalin (CSM Galați), Csibi-Ferencz Robert (ACSH Gheorgheni), Kozma Zsolt (ACSH Gheorgheni)

Atacanți: Rokaly Szilard (SC Miercurea Ciuc), Fodor Csanad (SC Miercurea Ciuc), Constantin Mircea (CSM Galați), Balazs Peter (SC Miercurea Ciuc), Gliga Roberto (CSM Corona Brașov), Molnar Zsombor (CSM Corona Brașov), Tranca Daniel (ACSH Gheorgheni), Casaneanu Eduard (SC Miercurea Ciuc), Zagidullin Albert (CSM Corona Brașov), Reszeg Tamas (SC Miercurea Ciuc), Skachkov Evgenii (SC Miercurea Ciuc), Rokaly Norbert (SC Miercurea Ciuc)

Antrenori: Julius Penzes, Nelu Alexe, Attila Goga.

Rezultate, statistici: https://www.iihf.com/en/events/2022/wmia