S-au încheiat grupele la Campionatul Mondial din Cehia

0
1158

Campionatul Mondial de hochei pe gheață din Cehia a tras ieri cortina peste faza grupelor. Partidele au fost spectaculoase, în condițiile în care implicațiile erau mari, atât în partea superioară a clasamentelor, cât și la retrogradare.

Canada a deschis cu un elocvent 10-1 în fața Austriei. Europenii, obosiți după nici 12 ore de refacere, au făcut pur și simplu figurație pe gheață. În acest context, Letonia și Franța s-au putut salva împreună de la retrogradare, trimițând Austria în eșalonul inferior. Cele două au remizat în timp regulamentar, 2-2, după care Franța s-a impus la șuturile de departajare, adică exact scenariul care era convenabil tuturor. Letonia, care nu a retrogradat niciodată de la obținerea independenței, aduce în fiecare an mulți suporteri la Campionatul Mondial, iar Franța va fi co-organizatoarea ediției 2017.

Belarusul și-a securizat prezența în play-off, după o victorie cu scântei, 3-2 contra ambițioasei Norvegia, în timp ce SUA a fost egalată de Slovacia în timp regulamentar, dar finalmente s-a impus în prelungiri cu 5-4. Finlanda a obținut o victorie importantă, la șuturile de departajare, 3-2 cu Rusia, iar Cehia a dat din nou emoții suporterilor, învingând gre, 2-1 la șuturile de departajare, o națională a Elveției fără mari pretenții valorice.