Tricolorii debut cu dreptul la Mondialul de la Novi Sad

0
1832

Echipa națională de juniori sub 18 ani la hochei pe gheață a României, pregătită de antrenorii George Justinian și Elekeș Levente, s-a impus în meciul inaugural al Campionatului Mondial grupa valorică IIB, care are loc la Novi Sad, în Serbia.

În jocul vedetă al zilei inaugurale, România a câștigat în fața Serbiei cu 4-3 (2-1, 0-2, 2-0), după o revenire spectaculoasă în ultima repriză.

Ca o curiozitate, toate cele trei goluri din repriza întâi s-au marcat fără pasă. Sârbii au deschis scorul, dar noi am intrat în avantaj, după reușitele lui Marton și Kovács. În partea de mijloc, gazdele au fost mai bune și au marcat de două ori, dar finalul a fost al nostru, victoria cu 4-3 conturându-se după golurile semnate de Szopos (Vasile) și Rokaly (Kovács și Antal).

Portarul nostru, Uruc, a avut un procentaj de 90 la sută parade reușite, iar raportul șuturilor a fost favorabil tricolorilor, 58-30. La statistica minutelor de penalizare, sârbii s-au impus cu 10-8.