Romanian women back

Articol pe site-ul IIHF

0
2344

Hocheiul feminin revine la mondialele din Bulgaria şi pierde dramatic in repriza suplimentară cu Africa de Sud.

România revine la un campionat sub egida IIHF pentru prima dată după 2011. La acel moment echipa feminină a României juca la Campionatul Mondial Divizia IV din Reykjavik, Islanda. Singura victorie pentru echipa României la acest eveniment a fost împotriva Africii de Sud.

La revenirea pe scena mondială a echipei naţionale feminine de hochei pe gheaţă a României a avut acelaşi adversar, Africa se Sud care a câştigat într-o manieră dramatic cu 3-2 în repriza suplimentară printr-un gol marcat de Dalene Rhode, cea mai scundă jucătoare (147 cm).

Articol complet pe site-ul IIHF.

Astăzi pe Winter Sports Palace din Sofia, Bulgaria, Naţionala Feminină a României a câştigat primul meci la acest Campionat Mondial.

Hong Kong vs Romania, rezultat final 3-5 ( 2-1, 1-2, 0-2).