S-a încheiat Campionatul Mondial de Juniori U18

0
2135

Sâmbătă, 9 aprilie 2022 s-a încheiat Campionatul Mondial de Juniori U18, Div II, Gr A. Turneul s-a organizat în perioada 3 – 9 Aprilie 2022, în Estonia, la Tallinn. Echipele participante: Marea Britanie (GBR), Lituania (LTU), Estonia (EST), România (ROU), Coreea de Sud (KOR) și Serbia (SRB).

Rezultatele echipei României:

 • 3 aprilie, Serbia – Romania: 2 – 3 (0-3, 1-0, 1-0). Golurile echipei noastre au fost marcate de către: LORINCZ Konrad asistat de MOLNAR Akos; IUGA Cristian asistat de ORDOG Roland; NYISZTOR Akos asistat de BOTH Alpar. Cel mai bun jucător român al meciului: LORINCZ Konrad
 • 5 aprilie, Marea Britanie – Romania: 3 – 2 (0-2, 2-0, 0-0, 1-0). Golurile echipei noastre au fost marcate de către: NYISZTOR Akos și MOLNAR Akos. Cel mai bun jucător român al meciului: OLARU Alex.
 • 6 aprilie, Estonia – Romania: 5 – 0 (3-0, 2-0, 0-0). Cel mai bun jucător român al meciului: Nyika Jozsef.
 • 8 aprilie, Romania – Lituania: 1 – 2 (0-2, 1-0, 0-0). Pentru România a înscris SARBU Iulius asistat de KOVACS Elod și NYIKA Jozsef. Cel mai bun jucător român al meciului: SARBU Iulius.
 • 9 aprilie, Romania – Coreea de Sud: 0 – 9 (0-1, 0-2, 0-6). Cel mai bun jucător român al meciului: IUGA David – Cristian.

Cel mai bun jucător român al turneului: OLARU Alex.

Clasamentul acestei grupe:

 1. Coreea de Sud (12 puncte) – a promovat în divizia superioară
 2. Estonia (12 puncte)
 3. Marea Britanie (11 puncte)
 4. Lituania (6 puncte)
 5. România (4 puncte)
 6. Serbia (0 puncte) – a retrogradat

Rezultate, statistici la: https://www.iihf.com/en/events/2022/wm18iia

Reamintim echipa României:

Portari: Olaru Alex (ACSH Gheorgheni), Biro Nandor (CSM VSK Miercurea Ciuc)

Fundași: Radu Costin – Nectarie (Sportul Studențesc), Kovacs Elod (CSM VSK Miercurea Ciuc), Suket Balint (CSM VSK Miercurea Ciuc), Nyika Jozsef (CSM VSK Miercurea Ciuc), Szabo Tas (ACSH Gheorgheni), Molnar Akos (ACSH Gheorgheni), Kovacs Elod (CSM Corona Brașov)

Atacanți: Sarbu Zeno – Iulius (ACS Steaua Rangers), Nedelcu George – Rares (CSA Steaua București), Lorincz Konrad (EV Füssen), Ordog Roland (Debreceni HK U21), Iuga David – Cristian (CSM VSK Miercurea Ciuc), Nyisztor Akos (CSM VSK Miercurea Ciuc), Kozma Gergo (CSM VSK Miercurea Ciuc), Both Alpar (CSM VSK Miercurea Ciuc), Barabas Benjamin (CSM VSK Miercurea Ciuc), Laszlo Balazs (CSM VSK Miercurea Ciuc), Secrieri Maxim (HC Királypingvinek), Fulop Norbert (HC Királypingvinek), Kernaszt Mate (HC Királypingvinek)

Antrenori: Laszlo Kovacs, Elod Gergely Antal, Csaba Farkas