Victorie de palmares cu Islanda

0
1877

Echipa națională de hochei pe gheață a României a obținut o victorie de palmares în ultimul meci al Campionatului Mondial, grupa valorică IIA, de la Reykjavik, din Islanda. Deși tricolorii erau calificați matematic, ei și-au respectat blazonul și s-au impus în fața naționalei țării gazdă, cu scorul de 3-2 (1-0, 1-1, 0-1, 1-0), după prelungiri.

Scorul a fost deschis de Csergo (Țapu și Irimia), iar în repriza secundă veteranul Timaru a punctat poate la ultimul meci în tricoul naționalei, după o combinație cu Pysarenko.

La mijlocul meciului, în poarta noastră s-a efectuat o schimbare, locul lui Catrinoi fiind luat de Onodi. Golul decisiv a fost înscris de Gliga, în minutul 2.45 de prelungiri, pasele fiind semnate de Zsok și Papp.

Raportul șuturilor la poartă a fost de 38-30 în favoarea noastră, iar cel al minutelor de penalizare a însemnat 4-4.