ASC Corona 2010 Brasov vs Dunarea Galati

5-4 dupa suturile de departajare (0-1, 2-1, 2-:2, 0-0, 1-0)

0
1561

“Lupii” Brasovului au reusit sa rupa lantul infrangerilor, impunandu-se, dupa suturile de penalitate, cu 5-4 (0-1, 2-1, 2-:2, 0-0, 1-0). Desi au inceput jocul in forta si au ratat cateva ocazii imense, totusi galatenii au deschis scorul, in inferioritate, dupa o greseala a brasovenilor. In repriza a doua, brasovenii au egalat, prin Otto Biro, dar tot galatenii au preluat conducerea, dupa o alta greseala a “lupilor”. A doua repriza s-a terminat la egalitate, 2-2, Csanad Fodor speculand o superioritate a brasovenilor. Repriza a treia a debutat cu un gol al galatenilor, care au preluat din nou conducerea, dar Csanad Virag si Arpad Mihaly au intors rezultatul. Se parea ca victoria, in timp regulamentar nu avea cum sa le scape “lupilor”, dar, cu un minut inainte de final, oaspetii, in superioritate numerica au egalat si au trimis meciul in prelungiri. Cum in timpul suplimentar nu s-a marcat, s-a ajuns la loviturile de departajare. Peter Zsolt, Arpad Mihaly si
Csanad Fodor au marcat (fata de doua reusite ale galatenilor), iar “lupii” s-au impus, trecandu-si in cont doua puncte extrem de importante.

“Baietii au dat dovada de caracter, au jucat un meci bun asa cum au facut-o si in ultimele doua meciuri din Ungaria. Conteaza mai mult jocul in sine. Nu trebuie sa ne concentram pe renumele adversarului,
ci sa fim atenti sa mentinem un ritm intens si sa miscam pucul in avantajul nostru. In aparare suntem vulnerabili, iar cea mai buna solutie pentru acest meci a fost ca Mihaly Arpad si Zsok Levente sa
joace pe pozitia de fundasi,” a precizat Otto Keresztes, antrenorul echipei brasovene.

“A fost un meci bun, iar la loviturile de penalitate Brasovul a fost mai inspirat. La scorul de 3-2 am avut o greseala personala care a intors scorul,” a declarat Marius Trandafir, antrenorul galatenilor.