Felicitări echipei României de seniori!

0
1413

Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață Divizia I, Grupa A s-a încheiat. Echipa României a rămas în a al doilea eșalon valoric mondial, după grupa de elită. Practic, echipa națională de seniori a României ocupă în acest moment locul 21 in ierarhia mondială.

Campionatul Mondial Divizia I, Grupa A s-a desfășurat în perioada 29 aprilie – 5 mai 2023, la Nottingham, Marea Britanie. Au participat reprezentativele de seniori din: Italia (ITA), Marea Britanie (GBR), Lituania (LTU), Coreea de Sud (KOR), Polonia (POL) și România (ROU).

Rezultatele echipei României la acest Campionat Mondial:

Sâmbătă, 29 aprilie:

ROU – ITA: 2 – 6 (0-2, 1-2, 1-2). Golurile echipei noastre au fost marcate de: MOLNAR Zsombor asistat de CONSTANTIN Mircea; KOVACS Matyas asistat de PETER Balazs și POLC Patrik. Cel mai bun jucător român al meciului: POLC Patrik.

Duminica, 30 aprilie:

LTU – ROU: 2 – 3 (2-1, 0-2, 0-0). Golurile echipei noastre au fost marcate de: KOVACS Matyas asistat de PETER Balazs și RASULOV Timur; PETER Balazs asistat de BORYSENKO Pavlo și 15 FILIP Andrei; PETER Balazs asistat de BORYSENKO Pavlo și BORS Huba. Cel mai bun jucător român al meciului: BORYSENKO Pavlo.

Marti, 2 mai:

ROU – KOR: 2 – 5 (1-1, 0-2, 1-2). Golurile echipei noastre au fost marcate de: FILIP Andrei asistat de FODOR Csanad; KOVACS Matyas asistat de PETER Balazs și CASANEANU Eduard. Cel mai bun jucător român al meciului: PETER Balazs.

Miercuri, 3 mai:

GBR – ROU: 7 – 0 (0-0, 3-0, 4-0). Cel mai bun jucător român al meciului: SALLO Alpar.

Vineri, 5 mai:

POL – ROU: 6 – 2 (0-1, 4-0, 2-1). Golurile echipei noastre au fost marcate de: PETER Balazs asistat de BORYSENKO Pavlo; GAJDO Balazs asistat de MOLNAR Zoltan și YEMELIANENKO Yevhen. Cel mai bun jucător român al meciului: GECSE Hugo.

Cei mai buni trei jucători români de la Campionatul Mondial, aleși de către antrenorii echipei României: POLC Patrik, PETER Balazs, SALLO Alpar.

Clasamentul final al acestei grupe:

  1. Marea Britanie, 14 puncte – a promovat în grupa de elită
  2. Polonia, 13 puncte – a promovat în grupa de elită
  3. Italia, 9 puncte
  4. Coreea de Sud, 6 puncte
  5. România, 3 puncte
  6. Lituania, 0 puncte – a retrogradat în Divizia I, Grupa B

Rezultate, statistici pe: https://www.iihf.com/en/events/2023/wmia/schedule

Mulțumim tuturor celor care au fost alături de echipa României!

Reamintim componența echipei României stabilită de către antrenorii Julius Penzes, Nelu Alexe și Norbert Javorcik:

Portari: Polc Patrik, Toke Zoltan Laszlo (CSM Corona Brașov); Beres Szilard (ACSH Fenestela 68)

Fundași: Bors Huba – Ferenc, Borysenko Pavlo (CSM Corona Brașov); Rasulov Timur, Creanga Florin Alexandru (CSA Steaua București); Sallo Alpar, Gecse Hugo (SC Miercurea Ciuc); Yemelianenko Yevhen (CSM Galați)

Atacanți: Gajdo Balazs, Kovacs Matyas (CSM Corona Brașov); Filip Andrei (CSA Steaua București); Farkas Tamas, Casaneanu Eduard, Peter Balazs –  Szabolcs, Fodor Csanad (SC Miercurea Ciuc); Lymanskyy Yevgeniy, Teamriuc Vladislav, Constantin Mircea – Cristian (CSM Galați); Molnar Zsombor, Molnar Zoltan (ACSH Fenestela 68)

Dincolo de rezultate, dincolo de îndeplinirea obiectivului de a rămâne în această grupă, am câștigat spiritul a ceea ce trebuie să fie o echipă națională: joc curajos, dăruire și colaborare între jucători. Sunt temelia pe care se construiește o echipă națională. “Material avem” ne mai trebuie înțelepciunea de a vedea dincolo ziduri.